Leden 2017

Martynas Levickis: netušené možnosti akordeonu

6. ledna 2017 v 21:58 | Claudia |  Zápisník
Jsem zamilovaná, nemůžu si pomoct. Jedním z mých vánočních dárků bylo totiž CD s názvem Martynas. Album klasických i moderních hudebních děl, které upravil a nahrál slavný litevský akordeonista Martynas Levickis. V českém jazyce o něm neexistuje ani zmínka, což je podle mého názoru velká škoda. Proto mi nyní dovolte, abych vás s tímto mladým umělcem blíže seznámila.
Narazila jsem na něj šťastnou náhodou na Youtube. Poslechla jsem si jeho akordeonové variace a nadchla jsem se pro jeho tvorbu. Díky tomuto novému zájmu jsem zjistila dosud neznámé informace o Litvě a Litevcích. Například že…

- milují basketbal. Všichni. Bez rozdílu.
- mají úžasné lidové písně.
- litevština je nejstarší evropský jazyk. Š, ž, a č převzala z češtiny.
- Litevci chlemtají kefír po kýblech a jedí bramborové šišky zvané cepelíny (cepelinai), polité smetanou a posypané slaninou.
- což vlastně vysvětluje ten kefír.
- podle ženského příjmení jde poznat, zdali je dotyčná vdaná nebo svobodná. Vdané mají obvykle koncovku -iené, zatímco svobodné -aité, -ité, -iuté.
- Litevci mají prezidentku.
- hlavní město Vilnius se vyslovuje Vilnus.
Martynas Levickis se narodil 11. června 1990 v západolitevském Tauragė, průmyslovém městě nad Kaliningradskou oblastí. O první hru na akordeon se pokusil už ve 3 letech. V 8 letech začal studovat klasickou hudbu na konzervatoři v Šiauliai, pod jejíž záštitou se o pár let později začal účastnit národních i mezinárodních hudebních soutěží v Litvě, Itálii, Francii, Polsku, Bělorusku, Estonsku..., odkud si většinou přivezl první cenu.


Doma měl tedy slušně nastartovanou kariéru. V 18 letech odjel studovat do Londýna na Royal Academy of Music. V roce 2009 se zúčastnil televizní soutěže Litva má talent, ve které se dostal až do finále. Nevyhrál, ovšem jeho zásluhou začalo mnoho dětí a dospívajících hrát na akordeon. Sám Martynas v té době přijal nabídku účasti na dvou hudebních soutěžích v USA.
Další rok šel do Talentu znovu a tentokrát už vyhrál. Ve svých 20 letech se tak stal prvním akordeonistou, který kdy tuto soutěž vyhrál.


Pro lepší srozumitelnost si, prosím, zapněte titulky.


Díky jeho vítězství v Talentu se Martynasova popularita rychle rozšířila i mimo sféru klasické hudby. Začaly mu chodit nabídky na koncertní turné po Evropě, USA i Číně. S každým koncertem úměrně stoupalo také množství fanoušků a podporovatelů.

V roce 2003, ve 23 letech, vydal své první CD nazvané jednoduše Martynas, kam nahrál nejlepší díla ze svého repertoáru. Ten zahrnuje například Brahmsův Uherský tanec č. 5, Montiho Čardáš a Vivaldiho Zimu, ale také moderní skladby Hot n cold od Katy Perry a Telephone od Lady Gaga. Právě poslední jmenovaná skladba ho nejvíc proslavila mezi mladou generací.
Za svou teprve šestiletou profesní kariéru Martynas dosáhl v Litvě i v zahraničí obrovského úspěchu a obliby. Jeho koncerty jsou měsíce předem vyprodány.

Ačkoliv hraje ve velké míře moderní písně, jeho nejoblíbenějším stylem zůstává klasická hudba. Zastává názor, že mladá generace by se neměla odvracet od klasické hudby. Právě naopak, je totiž stále živá, inspirující a rozvíjející se.

Technika jeho hudebního přednesu je precizní a originální. Když hraje, je v extázi. Se svým nástrojem souzní, prožívá každý tón i každé stisknutí klávesy. Tóny natahuje do největšího rozpětí, posouvá nastavené hranice toho, co akordeon dokáže nebo (prý) nedokáže. V jeho podání totiž dokáže cokoliv.
Martynas se udržuje na profesionální úrovni a neustále na sobě pracuje. Denně cvičí minimálně 8 hodin. Vymýšlí nové formy hudebního prožitku. Jeho vášeň pro akordeon a hudbu mu dává křídla, a to doslova. Při koncertech se už 3x ocitl ve vzduchu, kde visel zavěšen na lanech, na obláčku z bílých balonků i v ptačí kleci.

Složil několik vlastních skladeb a před nedávnem také na několika koncertech vystoupil jako dirigent. Kromě akordeonu a dirigování přidal i zpěv. Pro své první CD nazpíval singl Ai se eu te pego od Michela Teló.

Několikrát koncertoval společně s dalším slavným hudebníkem, houslistou Davidem Garrettem. Ve své hudbě se dotkl i České republiky. Přehrál totiž skvělé hudební dílo Pohádky od českého skladatele Václava Trojana.
Kromě seriózních koncertů Martynas pečuje o svou slávu i jinak. Vystupuje v litevských a britských diskuzních pořadech. Při rozhovorech je sebejistý a inteligentní, často se usmívá a nebojí se o sobě vtipkovat.

Další dovednosti ukázal i v ostatních uměleckých oborech. Ve své rodné Litvě si zahrál vedlejší roli v romantické komedii, v níž sklidil obdiv za svůj přirozený herecký výkon. Fotí pro módní magazíny. Na své sociální sítě nahrává fotky a videa pro své fanoušky.

Předvedl světu také odvrácenou stranu slávy, když na Instagramu ukázal modřiny od popruhů na ramenou.
Martynas sám sebe nazývá ambasadorem akordeonu. Akordeon a harmonika jsou ale ve většině Evropy stále vnímány jako podivné nástroje, kterými se v minulém století týrali psi a kočky. Jejich zvuk většinou evokuje hospodu a pokleslou úroveň.
To si Martynas dobře uvědomuje. Jeho velkým cílem je tento stereotypní názor změnit a akordeon opětovně zatraktivnit světu. Je to sice běh na dlouhou trať, ale zatím se mu to daří skvěle.Zde se dozvíte víc: