Říjen 2016

Švýcarák (2016)

28. října 2016 v 1:47 | Claudia |  Filmy
Švýcarák (Swiss Army Man)
USA, 2016
Komedie/Drama
Režie: Daniel Scheinert, Dan Kwan
Hrají: Paul Dano, Daniel Radcliffe, Mary Elizabeth Winstead,….U některých filmů mi občas dělá problém určit, za jakým účelem byly vůbec natočeny. Film Švýcarák, aneb Multifunkční Manny je toho zářným příkladem. Po prvním shlédnutí jsem se nezmohla na nic víc, než na zopakování poslední věty tohoto filmu:


printscreen


Abych tomu alespoň trochu přišla na kloub, shlédla jsem to ještě jednou a přitom si snaživě psala poznámky. Při mojí hloubkové analýze mi zřejmě uniklo i pár spoilerů, takže pokud se na tento film teprve chystáte, nechte si čtení raději na později.


Co se tam dělo:

Na opuštěném ostrově v Pacifiku se trosečník Hank (Paul Dano) chystá oběsit. Okolnosti ztroskotání i důvod tohoto činu jsou lehce naznačeny jeho vzkazy pouštěnými na moře. Na poslední chvíli si ale všimne vyplaveného muže (Daniel Radcliffe) a zůstane naživu. Ne tak onen vyplavený. Ten by spíš, než na slunečné pláži, měl ležet pod zemí. Ale i tak je pro Hanka užitečný. Chytrým využitím procesu rozkladu a posledního jídla (což byly nepochybně fazole) ho dopraví do pohostinnějšího koutu světa.


Aby se Hank té hodné mrtvole nějak odvděčil, zarazí špunt, aby mu neucházela a pokouší se s ní spřátelit. K jeho velkému šoku mrtvola jednou zrána začne mluvit. A to není vše z jejích překvapení. Manny, tak se mrtvola jmenuje, se stane pro Hanka opět velmi užitečnou, protože mu slouží jako zásobárna vody, lovecká zbraň, zapalovač, a co je nejdůležitější, jako psycholog, se kterým si může o čemkoliv promluvit.
Postupně je stále více jasné, že je to něco víc, než jen Hankova záchranná mise. Manny ho zachránil, aby mu ukázal cestu k lepšímu životu. I když je to cesta poněkud krkolomná. Manny je coby mrtvola silně sociálně nevyrovnaný, klade Hankovi typicky dětské otázky a Hank se mu na ně snaží odpovídat. A tím odpovídá i sám sobě.
Manny také nechává Hanka, aby do něj nevědomky promítal své osobní tužby, aby si uvědomil, kde dělal celé ty roky chyby, a že by se neměl bát jít osudu naproti a oslovit dívku, která s ním každé ráno jezdila autobusem. Tyto momenty jsou zajímavé, protože si při nich uvědomíme, že vzpomínky, které si Manny přivolává z doby, než zemřel, patří vlastně Hankovi.


Nabízí se tedy otázka, kdo je Manny? Nevíme o něm nic. První, co z něj vidíme, je jeho prdící mrtvola, nevíme kde, kdy a za jakých okolností zemřel a jak se stalo, že se ocitl právě u Hanka. A jakto, že se pak najednou vrátil do života? Vždyť to přece nejde!
Existuje vůbec Manny? Není to Hankova snová představa, popřípadě jeho rozdvojená osobnost, která si myslí, že zemřela a teď se pomalu vrací k životu? Po jistou dobu by se to tak mohlo zdát, protože, jak jsem už zmínila, Mannyho vzpomínky jsou Hankovy vzpomínky. Ale když se konečně dostanou k lidem, Manny nezmizí, jak by se u halucinace dalo očekávat, ale pomocí svého plynového pohonu odpluje kamsi na širé moře.
A s tím přijdou i poslední otázky. Je Manny člen námořní záchranné služby v záloze (v záhrobí)? Přijel k Hankovi poté, co předtím zachránil někoho jiného? Odjíždí od Hanka za záchranou někoho jiného? A čím se vlastně Radcliffe během natáčení živil?
Hodnocení:

I přes veškerou snahu jsem tento film opět nepochopila. Není v něm žádné vykreslení postav, nic, co by nám pomohlo je pochopit. Také tu citelně chybí nějaký vysvětlující závěr, odpovědi na hafo našich otázek, sebemenší objasnění toho, na co jsme to tu uplynulou hodinu a půl koukali.
Tuším, že hlavní myšlenka by mohla být zbavení se úzkosti a ukázání své pravé osobnosti. Tedy nebát se oslovit cizí dívku v autobuse, nemít výčitky při masturbaci a občas si dokonce hrdě prdnout na veřejnosti. A skutečně ryzí osobnost může dělat všechny tyto tři věci současně.


Oba hlavní herci, Paul Dano a Daniel Radcliffe nejsou co se týče bizardu žádní začátečníci, oba už mají za sebou pěknou řádku divných rolí. Paul Dano je můj oblíbený herec. Nevzpomínám si na film, kde by nebyl týrán, mlácen a celkově na dně. Hodí se do role obětí. Co se týče Daniela Radcliffa, ten hraje jako obvykle a jeho prkennost je mu tentokrát předností. Jde jim to spolu dobře. Což je také jediné plus celého filmu.


Kamera byla ucházející, ačkoliv zapamatovatelných scén nebylo mnoho. Snově poetická scéna v autobusu se mi líbila nejvíc. Z polibku pod vodou jsem byla poněkud na rozpacích, ale je možné, že rozkládající se Manny jen předával Hankovi do plic vzduch. A scénu, kde medvěd táhne Hanka za nohu a on při tom pozoruje hvězdy a filozofuje jsem se už ani nesnažila pochopit.


Co říci na závěr? Není to zdařilý film, a dokonce ani průměrný film. Zajímalo by mě, z čeho se zrodil nápad ho natočit, ale raději nad tím přemýšlet nebudu. Shlédnout to potřetí už opravdu není nutné.


Pokud jste někdo fanoušci Paula Dano, pusťte si s ním raději Vojnu a mír. Tam je sice také zarostlý, špinavý, připálený a ufňukaný, ale alespoň neprdí, nezvrací, nepřevléká se za ženu a nelíbá Daniela Radcliffa.