Karen Engelmann: Stockholmský oktáv

3. dubna 2016 v 17:43 | Claudia |  Knihy
Román americké spisovatelky Karen Engelmannové se odehrává ve švédském hlavním městě Stockholmu v prvních letech Velké francouzské revoluce, která se, ač se to nezdá, nebezpečně rychle přibližuje ke švédským hranicím.
Král Gustav III. totiž svými osvícenskými reformami až příliš zvýhodňuje neurozené lidi před šlechtou, a je proto vysokými stavy nenáviděn. Rozzuřená šlechta se přidává na stranu jeho mladšího bratra vévody Karla, který sní o tom, že se jednou sám posadí na švédský trůn.
A jako by ani tohle nestačilo, Gustav III. plánuje vojensky zakročit proti revoluční Francii, a sám se vydává do Aix-la-Chapelle, aby podpořil francouzskou královskou rodinu, prchající z Tuilerií přes město Varennes.


Alexander Roslin: Král Gustav III. Švédský (vlevo) se svými bratry, princem Frederikem Adolfem a princem Karlem (1771)


Náš hlavní hrdina Emil Larsson, sekretaire v Úřadu cla a mýta ve Městě (jak nazývá svůj milovaný Stockholm), je vcelku obyčejný mladík s nadáním na karetní hry a triky. Díky tomu se také seznámí s francouzskou věštkyní a majitelkou herny, která mu jednoho dne začne vykládat oktáv, a ne jen tak ledajaký, ale Stockholmský oktáv. Karetní věštbu, na jejímž základě musí Emil najít svoji osudovou osmičku lidí, která mu pomůže dosáhnout jeho cíle, a sice lásky a spojení.
A to je nesmírně důležité, protože mu jeho nadřízený už delší dobu hrozí, že ho vyhodí z pozice sekretaire, pokud se rychle neožení. Emil tedy začíná hledat svou osmičku, a že si má opravdu z čeho vybírat.


Patří tam hloupoučká dcera obchodníka s vínem, do které se zamiloval? Nebo snad milenka vévody Karla s obří sbírkou vějířů? Tajemná apothicaire se zálibou v barvách? Bratři ze zednářské lóže? Nebo dokonce někdo důležitější, jako švédský nebo francouzský král?
Zatímco to Emil zjišťuje, ocitává se ve víru událostí, a pochopí, že se revoluce zvolna rozhořívá i na chladném severu. Leží před ním těžký úkol, který musí zvládnout, aby dokázal zachránit svou zemi i svůj život. Páni jsou ozbrojeni svými meči, dámy svými vějíři. Obě tyto zbraně jsou patřičně nabroušené. Kdopak zaútočí jako první?



Na knize se mi líbilo takřka všechno. Příběh je dobře zkomponovaný a přirozeně se prolíná se skutečnou historií, občas pozvolný, přemýšlivě se zastavující a opět akčně dynamický. Historické špionážní drama, které splnilo všechny své sliby.
Do Emila Larssona jsem se zamilovala hned na první stránce, při jeho zapáleném popisu Města. Jak jsem zmínila, je to obyčejný mladý muž, ale zároveň velmi neobyčejný, tajemný a znepokojivý. Čím víc jsem se o něm dozvídala, tím mi byl sympatičtější, příjemnější, přála jsem mu jeho lásku a radovala se z jeho úspěchů.


A nakonec úžasně popsané prostředí Švédského království 18. století, kde před sebou vidíte slámově žluté budovy Města na popředí modrofialového nebe, cítíte pachy a vůně, slyšíte led praskající na jezeře Mälaren a možná i vytí vlků ze zalesněných ostrůvků kolem Starého města. Stockholm, Benátky severu, vám otevírají náruč.
Jen račte vstoupit.


 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Komentáře

1 Eleanor Eleanor | E-mail | Web | 4. dubna 2016 v 14:36 | Reagovat

Své hodnocení si napsala tak sugestivně, že mám chuť si knihu z fleku přečíst. Snad se k ní časem dostanu. A propo jak byla ta hláška z této knihy? Tuším, že to bylo něco s vodou nebo...Hrozně se mi líbila, ale ta paměť... :/

2 Claudia Claudia | 5. dubna 2016 v 12:12 | Reagovat

Děkuji, těší mě, že jsem Tě tak nadchla :), knížku Ti můžu půjčit. A ona hláška z knihy je "Lepší nelovit, co nemůžete hodit zpátky."

3 Eleanor Eleanor | E-mail | Web | 25. července 2016 v 20:49 | Reagovat

[2]: Nedalo mi to a musela jsem ji použít i u sebe :D

4 Claudia Claudia | Web | 25. července 2016 v 22:00 | Reagovat

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama